Chodítka pro seniory – jak vybrat to správné

Chodítka pro seniory – jak vybrat to správné

Chodítka pro seniory jsou určené pro osoby se sníženou schopností mobility. Chodítko pro seniory je určeno pro oporu a odlehčení dolních končetin při chůzi, nácviku chůze, poúrazových a pooperačních stavech a následné rehabilitaci. Než si chodítko vyberete, je třeba si rozmyslet, k čemu bude sloužit, kde ho budu používat a jak často ho budu používat. Důležitým faktorem jsou také pohybové možnosti budoucího uživatele a jeho tělesné proporce.

Chodítka se dle typu konstrukce dělí na chodítka pojízdná (s kolečky) nebo krokovací (statická, bez koleček).

Chodítka krokovací (statická) jsou vhodná spíše na krátké vzdálenosti – v domácnosti. Výhodou těchto chodítek je jejich nízká hmotnost, dobrá stabilita a také snadná manipulace. Při chůzi se střídavě posouvá pravá a levá strana chodítka.

 

                                                                   

 

 

 

 

 

Chodítka pojízdná poskytují více možností. Vybírat si můžete z variant se 3 nebo 4 kolečky. Chodítko umožňuje plynulou chůzi a je vhodné pro osoby s lehkou nestabilitou při chůzi. Ideální jsou pro pohyb v domácnosti, ale také na procházky venku, nákupy nebo návštěvy u lékařů. Pro aktivní uživatele jsou v nabídce také chodítka s nafukovacími koly (tzv. offroadové chodítka pro seniory). Pro pacienty se speciálními potřebami je vhodné zdravotní chodítko s podpůrnou deskou.

Všechna tato chodítka bývají opatřena brzdami, které mají schopnost chodítko dobrzďovat během chůze, ale také chodítko zaaretovat (znehybnit) v okamžiku, kdy má chodítko sloužit jako opora při dosedu nebo vstávání.

 

 

 

 

 

 

 

Kompromisem mezi chodítky krokovacími a pojízdnými jsou chodítka se 2 kolečky. Hodí se pro chůzi na kratší vzdálenosti, jsou opět lehká, stabilní, dobře složitelná a pohyb s nimi je jednodušší než s chodítky bez koleček. Oceníte je třeba při návštěvách u lékaře, v domácnosti nebo při pohybu kolem domu.

Výrobci chodítek pro seniory často chodítka vybavují různými doplňky, které mají pomoci uživatelům s transportem drobných věcí – závěsné odnímatelné tašky, košíky, tácky, háčky nebo držáky na berle. Dále pak měkká nebo polstrovaná sedátka, opěrky zad apod.

A nesmíme zapomenout na důležitou část, a to je údržba. Chodítko je mechanický prostředek, a tak je k němu i třeba přistupovat. Je v zájmu každého uživatele o chodítko pečovat následujícím způsobem:

  1. Provést kontrolu šroubových spojů (nejlépe několikrát do roka).
  2. Kontrola brzd a brzdových páček a bowdenů (lanek).
  3. Pohyblivé části chodítka je třeba udržovat v čistotě, aby nedocházelo k jejich zbytečnému zanesení a poškození.
  4. Kontrola ložisek u kol – je vhodné ložiska a jiné kluzné části namazat přípravkem, který je k tomu určený.
  5. V případě nafukovacích kol a koleček je třeba pravidelně kontrolovat doporučený tlak v pneumatikách.

Pokud nemáte dostatečnou důvěru ve vlastní opravu, vždy se obraťte na toho, u koho jste pomůcku koupili. Pamatujte, že jedině tak vám bude vaše chodítko sloužit co nejdéle.

 

Autor článku: Jaroslava Plačková

Odeslat článek známému   Vytisknout